Wycieczka do Auschwitz – Birkenau
8.04.2025 r. uczniowie klas: 7A, 8A i 8B wzięli udział w wycieczce szkolnej do Oświęcimia. W programie było zwiedzanie Muzeum Auschwitz – Birkenau. To jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. W 1944 r., w szczytowym okresie działania, obóz składał się z trzech części:
Auschwitz I– utworzonego w 1940 r. na terenie i w budynkach przedwojennych polskich koszar;
Auschwitz II-Birkenau– największego z całego kompleksu, utworzonego w 1941 r. na terenie odległej od Oświęcimia o 3 km wsi Brzezinka, z której wysiedlono polską ludność, a zabrane im domostwa rozebrano. W Birkenau naziści wybudowali też większość urządzeń masowej zagłady;
Auschwitz III– W latach 1942-1944, głównie przy różnego rodzaju niemieckich zakładach przemysłowych, a także gospodarstwach rolniczo-hodowlanych, powstało ponad 40 podobozów, wykorzystujących niewolniczą siłę roboczą więźniów.
Wszystkie obozy i podobozy Niemcy odizolowali od świata zewnętrznego i otoczyli ogrodzeniem z drutu kolczastego. Teren administrowany przez komendanta i kontrolowany przez esesmanów z załogi KL Auschwitz przekraczał obszar znajdujący się w obrębie drutów. Zajmował powierzchnię 40 kilometrów kwadratowych. W obozie poniosło śmierć wielu ludzi m.in. św. Maksymilian Maria Kolbe, który oddał życie za współwięźnia.
Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem zwiedzanych miejsc i widać było emocje towarzyszące im podczas zwiedzania. Pogoda tego dnia również dopisała.
Opiekunami podczas wycieczki byli nauczyciele: p. Barbara Krok, p. Iwona Mikulec, p. Renata Pustuła, p. Danuta Maciążka.